Oakfields' Senior Leadership Team

Katrina Carroll, Headteacher, BEd

Lauren Brewster, Deputy Headteacher

Catherine Moore, Assessment Lead

Katrina Carroll, Inclusion & Intervention Lead

Sarah Murphy, Early Years Lead

Gita Makwana, Business Manager

David Baldwin, Cognita – Assistant Director of Education

 

Safeguarding Team:

Katrina Carroll, Headteacher, Prevent Lead & Designated Safeguarding Lead (DSL)

Lauren Brewster, Deputy Designated Safeguarding Lead (DDSL)

Sarah Murphy, Early Years Designated Safeguarding Lead (EYDSL)

Sue Biagioni, Early Years Deputy Designated Safeguarding Lead (EYDDSL)

Please note our Safeguarding and all other Policies can be found under the “About Us” tab.

Staff Roles and Responsibilities - September 2018

TEACHERS

 

Name

 

 

Academic and professional Qualifications

 

Assigned responsibilities

Ms Helene Bernard Universite Lille III Licence,  QTS French Teacher  -2 days per week

 

Miss Lauren Brewster BA ITT with QTS Deputy Headteacher

 

Miss Melanie Brown BA (Hons)  + QTS

 

Year 5 Teacher
Mrs Naomi Caffull BA (Hons) Prim

 

Mrs Katrina Carroll BEd Headteacher

 

Mrs Jude Marshall

 

BA (Hons) Primary Ed. + QTS Year 4 Teacher/RE Co-ordinator
Mrs Pauline Smith BA Primary + QTS Year 1 Teacher/PSCHE Co-ordinator

 

Mr Neil Trusler BSc Sports Development (Hons) Year 3 Teacher/Science Co-ordinator

 

Mrs Alison Wells BA (Hons) Year 2 Class Teacher

 

Mrs Jean Williams BA (Hons) Primary + QTS

 

Reception Teacher

KINDERGARTEN STAFF

 

Mrs Sue Biagioni NNEB Kindergarten Deputy Manager/SENDCO

Co-ordinator for Early Years, DDSL (Early Years) Full Time

Miss Dominique Emin Foundation Degree in Childhood Studies NQT

 

Mrs Sarah Murphy BA (Hons) + QTS

 

Head of Early Years

 

Mrs Caroline Panchal NNEB/ADCE

 

Kindergarten Practitioner Part Time

 

TEACHING ASSISTANTS/LEARNING SUPPORT ASSISTANTS

 

Name (first name, surname) Relevant qualifications Assigned responsibilities
Mrs Rhian Brentnall Diploma in Performing Arts. Working on Level 2 T/A Teaching Assistant – Infants Part time 2 days per week

 

Mrs Clare Bridger T/A Level 3 Teaching Assistant

 

Mrs Linda Davies BA with Distinction Nursing Studies/TA Level 3 Teaching Assistant

 

Mrs Annette Cousins NCFE Dip Special Educational Needs (Distinction) LSA Level 2 SENDCO – part time 3 days per week

 

Miss Helena Georgiou

 

Advanced Level Apprenticeship in Children & Young People Workforce: Early Learning & Childcare (City Guilds) Kindergarten Practitioner Full Time
Mrs Elaine Finch Art Co-Ordinator – part time pm only

 

Mrs Heidi Harrison NVQ Level 3 Teaching Assistant/AAT Teaching Assistant

 

Mrs Victoria Langford NNEB Teaching Assistant – Kindergarten & Year 2 – Part Time 4 days pw

 

Miss Sabrina Mercury JEB.Teaching Dip./ASA Teaching Cert./Level 3 T/A + Advance. Level Apprenticeship in Teaching & Learning support.

 

Teaching Assistant Juniors & P/T Swimming Coach
Miss Sabrina Butt NVQ Level 3 Teaching Assistant

 

Mrs Tracie Robinson Level 3 Teaching Assistant Teaching Assistant – Full Time

 

Mrs Tanya Sibley ASA. Teaching Cert.+ Nat. Rescue Award Part Time Swimming Coach

 

Mrs Anita Wiggins Level 3 Teaching Assistant 1 on 1 Learning Support/Midday Supervisor

 

Mrs Kate Johnstone BA 1 to 1 Learning Support

 

PERIPATETIC STAFF

 

Mr David Ball

 

HND Popular Music Performance Guitar Teacher  (1 day per week)
Mrs Katrina Banks

 

BA (Hons) Part Time Music Teacher (4 days per week)
Mr Neil Hogan Drum Teacher – 1 day per week

 

Miss Tracie Mendham Woodwind Teacher – 1 day per week

 

Mrs Suzanne Wiltshire BA Ed (Hons) Part Time Music Teacher

 

Miss Lauren Reed Violin and Piano Teacher

 

NON-TEACHING STAFF

Mrs Nicky Chatfield Receptionist/Admin Assistant
Mr Andy Elsworth Maintenance Officer
Mrs Caroline Ferrand Midday Assistant
Mrs Sarah Hipgrave Midday Assistant
Mrs Michelle Kilner Finance Assistant Part Time
Mrs Shirley Lewis After School Care
Miss Helen Rogers Admissions Manager
Mrs Stephanie Green Marketing Manager
Mrs Gita Makwana Business Manager
Mrs Geraldine McCardle After School Care Assistant Part Time
Mrs Sandra Priest Head’s P.A/Office Manager/SCR/Recruitment Admin.
Mrs Christine Scott Out of School Clubs’ Leader
Mr Ken Stephenson IT Technician
Mrs Maria Went Midday Assistant
Mrs Pamela Wright Before- & After School Care
Mr Kevin Young Site Officer